Používateľské nástroje

Vyhľadávanie



Jesenné semináre budú plné inšpiratívnych tém i tvorivých výziev (rozhovor s Danicou Súkupovou)

Dátum uverejnenia: 19.9.2022

Jesenné semináre budú plné inšpiratívnych tém i tvorivých výziev (rozhovor s Danicou Súkupovou)

Zúčastňujete sa našich metodických online seminárov? Ak áno, potom určite poznáte usmievavú tvár Danice Súkupovej, ktorá vás nimi sprevádza. V rozhovore prezradila, čo vydavateľstvo chystá v jesennej sérii.

Danica pracuje vo vydavateľstve AITEC už niekoľko rokov, počas ktorých sa spolupodieľala na príprave viacerých seminárov. Kým spočiatku to boli prezenčné stretnutia, neskôr sa semináre presunuli do oline priestoru. Našu kolegyňu sme vyspovedali a ona prezradila viac o tom, ako vyzerá príprava seminára aj na čo sa môžete tešiť najbližšie mesiace.   

 

Pôsobíš na marketingovom oddelení vydavateľstva AITEC, kde sa, okrem iného, podieľaš aj na príprave odborných metodických seminárov pre učiteľov. Aká je tvoja úloha?

Moja úloha spočíva v zastrešení seminárov po organizačnej stránke. To obnáša najmä komunikáciu s účastníkmi. Pri prezenčných seminároch som mala na starosti zabezpečenie miesta konania, pri online stretnutiach s učiteľmi spúšťam a manažujem platformu ZOOM a seminár v podstate moderujem. Mojim cieľom je, aby všetko prebehlo bez nejakých vážnejších problémov a účastníci sa k našim podujatiam radi vracali.

Mnohí účastníci seminárov ťa poznajú z obrazoviek ako vždy usmiatu moderátorku, ktorá ich sprevádza celým priebehom online podujatia. Ako to vnímaš ty z druhej strany?

Keďže naše semináre prebiehajú naživo a pre realizáciu je nevyhnutné dobré pripojenie na internet, je tam zakaždým aj trošku stresu, či všetko pôjde podľa plánu. Nie vždy je to totiž v našich rukách. Aj preto sa spolu s lektormi, ktorí na seminári vystupujú, stretávame niekoľko minút vopred, aby sme si odskúšali pripojenie a zvuk. Už sa nám ale stalo, že pripojenie počas seminára zlyhalo, prezentácia zmizla z obrazovky, a tak sme s lektorkou museli chvíľu improvizovať. Raz nám zase do kancelárie s hlasným pozdravom vtrhol kolega. Bolo to počas môjho vstupu a mala som čo robiť, aby som nestratila niť myšlienok. Určite je to iné ako stáť zoči-voči účastníkom. Každopádne, je to zaujímavá skúsenosť a ja som vďačná za ňu.

Za prípravou seminára stojí veľké množstvo ľudí. Vedela by si celý proces opísať?

Hoci sa to nezdá, na príprave a realizácii seminára sa podieľa viacero ľudí, mnohých z nich však na samotnom seminári nie je vidieť. Celý proces sa začína výberom titulu a didaktickej témy. Tu sa snažíme zohľadniť aj požiadavky zo strany učiteľov. Finálna prezentácia je výsledkom spolupráce medzi lektorkou Rút, redaktorkami a šéfredaktorom vydavateľstva, prípadne aj autormi daného titulu. Vstup ohľadom noviniek a vychytávok z našej „offlinovej kuchyne“ pripravuje zase kolegyňa Táňa.

Online seminár neposkytuje takú mieru interaktivity, na akú sme boli zvyknutí zo živých stretnutí. Napriek tomu sa snažíme, aby boli semináre interaktívne aspoň v rámci možností. Pre účastníkov pripravujeme rôzne aktivity, do ktorých sa môžu zapojiť na začiatku, v priebehu seminára, alebo na jeho konci. Keď všetky tieto ingrediencie spojíme dokopy, máme pripravený scenár seminára. Kolegovia, ktorí sa podieľali na príprave obsahu sú potom prítomní aj počas samotného seminára, aby zodpovedali prípadné otázky. Bez týchto všetkých ľudí by semináre neboli také, aké sú.


Ako približne vyzerá tvoja príprava na seminár?

Myslím si, že najväčšia váha zodpovednosti je na lektorovi, ktorý musí zvládnuť danú tému odprezentovať. Moje deti mi vždy pred začiatkom seminára poprajú cez sms veľa šťastia, ja nahodím úsmev na tvár a seminár môže začať.

 

Aké témy predstaví vydavateľstvo v najbližšom období?

Účastníci seminárov sa môžu tešit na témy akou je funkčná gramotnosť; tvorenie aplikačných úloh, ktorých riešením dosiahnu u žiakov vysoko efektívne učenie. Nebudú chýbať ani matematické témy: sčítanie a odčítanie s prechodom cez základ 10 a premena jednotiek dĺžky. V triedach pribúdajú žiaci so ŠVVP, preto sme sa rozhodli téme individuálneho prístupu k týmto žiakom venovať aj na jednom z našich seminárov.

Na ktorý seminár sa tešíš najviac ty?

Asi to bude znieť obligátne, ale ja sa teším na všetky semináre. Na každom z nich sa totiž dozviem niečo zaujímavé a teším sa aj na účastníkov, ktorých síce nevidím a neviem priradiť tváre, ale vnímam ich aspoň prostredníctvom slov, ktoré nám píšu. A teším sa opäť aj na tvorivé výzvy, ktoré pre nich pripravujeme. Na naše semináre totiž chodia nielen veľmi milí a príjemní, ale aj mimoriadne kreatívni účastníci.

Aké zaujímavosti ešte vydavateľstvo AITEC pripravuje v najbližšom období?

Máme rozbehnutých viacero projektov. Kolegovia z redakcie pripravujú nové tituly na nasledujúci školský rok a novinky môžu očakávať učitelia aj v digitálnej podpore aitec offline. Usilovne pracujeme aj na novom Edičnom katalógu a tu by sme privítali aj pomoc pedagógov, ktorým je určený. Pripravili sme krátky dotazník, ktorého vyplnením nám učitelia môžu pomôcť lepšie prispôsobiť obsah a formu katalógu a ešte aj môžu vyhrať zaujímavú cenu. Okrem toho pripravujeme celoročnú vlastivednú súťaž Spoznávame Slovensko, ktorá je určená žiakom 4. ročníka. Triedne kolektívy sa budú môcť do súťaže zapojiť od 1. októbra. Viac informácii ohľadom podmienok a výhier prinesieme priamo na seminári Možnosť výberu pri učení (sa) = vyššia efektívnosť.

 

Čo ťa na práci vo vydavateľstve baví najviac?

Rôznorodosť, možnosť učiť sa neustále nové veci a spolupráca so skvelými kolegami. Vďaka práci vo vydavateľstve som spoznala veľa inšpiratívnych ľudí a mnohí z nich sa stali aj mojimi blízkymi priateľmi.

 


SORUDAN Solutions, s.r.o.

Prihlásenie



Zabudnuté heslo

Nemáte vytvorené zákaznícke konto? Zaregistrujte sa.