Používateľské nástroje

VyhľadávanieKto sa skrýva za veselým vláčikom v aitec offline k Matematike pre prvákov?

Dátum uverejnenia: 15.9.2020

Kto sa skrýva za veselým vláčikom v aitec offline k Matematike pre prvákov?

O hravú grafiku, ktorá poteší detskú dušu sa postarala mladá talentovaná grafička Zuzana Bartová.

Či už sa vyberiete s naším produktom aitec offline k Matematike pre prvákov na cestu s vláčikom alebo na číselnú rozcvičku do telocvične, môžete si byť istí, že nepôjde iba o matematické dobrodružstvo, ale aj o príjemný umelecký zážitok. O ten sa postarala Zuzana Bartová, mladá talentovaná grafička a ilustrátorka, ktorá s nami spolupracovala aj na ilustráciách v Edičnom katalógu 2020/2021. Rozhodli sme sa ju vyspovedať a dozvedieť sa viac nielen o jej práci, ale aj o jej vzťahu ku škole. 

Veľa detí prednedávnom zažilo svoj prvý školský deň. Aké máš na neho spomienky ty?

Nejaké bližšie spomienky si nepamätám. Určite som mala aj strach, nevedela som, čo môžem čakať. Zároveň som sa ale aj tešila, čo nové zažijem. Bola som skôr introvert, preto to bolo pre mňa ťažšie, ale neskôr keď som si našla pár blízkych kamarátok, tak mi bolo lepšie.

Máš nejakého učiteľa, ktorý ťa ovplyvnil? V čom bol jeho prístup iný, čím ťa oslovil?

Ako som premýšľala, spomenula som si na pár učiteľov. Zástupcu na základnej škole, ktorý nás učil síce iba chémiu, ale pamätám si ho vďaka jeho ohľaduplnosti k žiakom. Takisto svojho slovenčinára. Ten bol prísny, ale zároveň som mala pocit, že sa nám snažil odovzdať na hodine viac ako predpísané učivo.  Nemčinárku, ktorá mala ľudský prístup a vedela vysvetľovať učivo tak, aby sme ho pochopili všetci. Špeciálne spomienky mám na profesora Meška na propagačnom výtvarníctve na strednej škole. Vyčnieval medzi ostatnými učiteľmi. Bolo vidieť, že svojou prácou žil celým telom i dušou a toto nadšenie prenášal aj na nás, študentov. A čo som si od neho odniesla? Motto, ktorým sa riadil, že keď už niečo začneš, tak bez ohľadu na to, či ide o maličkosť alebo o veľký projekt, urob to poriadne a dotiahni to dokonca.

Máš knižku, ktorú si mala ako dieťa rada? V čom ťa inšpirovala?

Spomínam si na knižku Slovenské rozprávky od Pavla Dobšinského, ktorú mi čítavala mama. Zaujali ma v nej veľmi ilustrácie od Ľudovíta Fullu. Krásne podporovali príbeh a rozvíjali aj moju fantáziu. Rada som mala aj knihu Hubárske rozprávky s ilustráciami od Petra Kľúčika. No a čo sa týka príbehov, rada som si čítala aj Pipi Dlhú Pančuchu.

Robila si ilustrácie k našej multimediálnej podpore aitec offline k Matematike pre prvákov. Aký bol tvoj vzťah k matematike v škole?

Uhm, no matematika nepatrila k mojim obľúbeným predmetom. Nemala som vzťah k číslam a spomínam si, že mi to príliš nešlo. Geometria ma bavila už omnoho viac.

Čo ťa motivovalo pridať sa do projektu vydavateľstva s učebnicami?

Oslovila ma vaša kolegyňa, s ktorou som sa stretla na vzdelávaco — zábavnom podujatí BookPark v Košiciach. Spolupráca ma oslovila, lebo sa rada podieľam na projektoch, ktoré vzdelávajú a podporujú deti v hravosti v učení.

Spomínaš si na nejakú učebnicu, z ktorej si sa rada, prípadne aj nerada učila? Všímala si si už počas školy obrázky v učebniciach, chýbalo ti v nich niečo, čo sa snažíš dať do svojich ilustrácií pre deti dnes?

Nevybavujem si žiadnu konkrétnu učebnicu. Mám skôr pocit, že v učebniciach nebolo príliš veľa obrázkov. A čo mi chýbalo? Viac hravosti. Ilustrácie by mali dobre komunikovať s textami v učebniciach, mali by deťom odovzdávať nejakú hodnotu. Takisto by ich úlohou malo byť potešenie oka a obohatenie duše detí.

Čo ťa motivuje pri práci? Ako rada tvoríš?

Najviac ma motivuje láska k tomu, čo robím, že ma to baví a napĺňa. A samozrejme, keď vidím, že moja práca má zmysel a teší druhých, keď im pomáha posunúť sa ďalej v ich práci a dosahovať lepšie výsledky.

Čo je pre tvoju tvorbu charakteristické?

Snažím sa, aby moja tvorba bola hravá, ale zároveň jednoduchá, a aby zanechala v ľuďoch odkaz, nejakú stopu. No a dúfam, že svojou tvorbou na druhých prenášam aj svoju radosť z toho, čo robím.  


Zuzkinu tvorbu môžete sledovať aj na jej webe www.wildflower.sk, facebooku alebo instagrame. Nájdete tu aj rozvrh, ktorý pre deti vytvorila počas karantény. Deti si ho môžu pokresliť a popísať podľa svojej predstavivosti.  SORUDAN Solutions, s.r.o.

PrihlásenieZabudnuté heslo

Nemáte vytvorené zákaznícke konto? Zaregistrujte sa.