Aktuality a správy
O tom, ako pre vás pripravujeme produkty aitec offline (rozhovor s Tatianou Fialovou)
Roky pôsobila ako učiteľka na 1. stupni ZŠ, neskôr našla náplň v tvorbe pomôcok pre kolegov z pedagogickej praxe. Tatiana Fialová dnes vedie vo vydavateľstve AITEC tím, ktorý sa, okrem iného, podieľa na príprave seminárov aj na vývoji obľúbenej digitálnej podpory aitec offline.
Dlhé roky si pôsobila ako učiteľka na 1. stupni základnej školy. Čo ťa priviedlo k práci v AITECU?
Dvadsať rokov som učila na základnej škole v bratislavskej Devínskej Novej Vsi, striedavo v treťom a štvrtom ročníku. Takéto striedanie bolo zaužívané kvôli rozmiestneniu školy vo viacerých budovách – buď mal učiteľ na starosti prvý a druhý ročník, alebo ako ja tretí a štvrtý. Mne táto veková skupina veľmi vyhovovala a celkovo môžem povedať, že byť učiteľkou ma napĺňalo. Potom prišla ponuka úplne zmeniť profesiu, a tak som si na pár rokov vyskúšala prácu v administratíve (ministerstvo financií, ŠPÚ). Ale chýbalo mi tam to, čo mi dávala práca v školstve – náplň. Práve vtedy, keď som si začala naplno uvedomovať, že potrebujem prácu, ktorá ma bude nielen živiť, ale aj napĺňať, som objavila inzerát vydavateľstva AITEC, že hľadajú niekoho na pozíciu administrácia webu a semináre. Tak som si povedala, že to asi hľadajú mňa.
Príprava metodických seminárov je jednou z oblastí, za ktoré Táňa zodpovedá.
Vo vydavateľstve pôsobíš ako vedúca oddelenia marketingu a informatiky. Čo všetko tvoja práca zahŕňa?
Ja som vo vydavateľstve už 10 rokov. Naše oddelenie je zodpovedné za prípravu offlinov, ktoré prinášame ako podporu pre učiteľov, za fungovanie nášho webu a aj za prípravu metodických seminárov pre učiteľov. Vyzerá to, ako by išlo len o tri oblasti, ale za každou z nich je ukryté množstvo práce celého kolektívu nášho oddelenia a tiež spolupráce s internými aj externými kolegami.
Ako sa zrodil aitec offline?
K zrodu prvého offlinu nás inšpiroval podobný produkt z rakúskeho učebnicového vydavateľstva, ktorý poskytoval interaktívnu podporu na vyučovanie. My sme v tom čase ponúkali učiteľom multimediálne disky s prezentáciami a listovanie titulmi na našej internetovej stránke v časti aitec online. Túto podporu pre učiteľov sme chceli posunúť do vyššieho levelu.
Ako sa počas tých rokov aitec offline zmenil?
Veľmi zásadne. Ako prvý sme začali pripravovať v roku 2017 offline k Matematike pre prvákov, nasledujúci školský rok 2018/2019 k nemu pribudli ďalšie 4 offliny. V súčasnosti je všetka podpora k našim titulom vo forme aitec offline. Tento produkt spojil výhody multimediálneho disku s aitec online – priradil prezentácie k listovaniu, o rok neskôr prvé interaktívne hry. Dnes sú už interaktívne hry základnou súčasťou offlinov, ktoré každý rok aktualizujeme novými hrami alebo nástrojmi. Okrem zvyšovania kvality metodickej podpory sa snažíme posúvať aj technologickú časť. Prvému offlinu, ktorý bol vylepšeným multimediálnym diskom s inštaláciou a nástrojmi pre učiteľa (poznámky, zvýraznenia, export a import), postupne pribúdali ďalšie inovácie – v súčasnosti veľmi obľúbený vyrezátor alebo nový formát prezentácií, ktorý umožňuje robiť poznámky do prezentácie.
Čo považuješ za najväčšie benefity tohto produktu?
Že je to produkt šitý presne na mieru daného titulu. Od metodických komentárov, cez návrhy príprav, tlačiteľné prílohy, prezentácie až po interaktívne hry. A na rozdiel od rôznych materiálov voľne dostupných na webe je pridaná hodnota v tom, že v AITEC-u platí OBSAH ROZHODUJE. Preto sa snažíme tvoriť kvalitné materiály, ktoré nestoja len na jednom autorovi, ale o ich zverejnení a uvedení do života rozhodne lektorovanie na viacerých úrovniach, pričom úplným základom je súlad s aktuálnym iŠVP.
Ktoré sú tvojmu srdcu najbližšie?
Moje najobľúbenejšie sú matematické, tie mám aj v správe, potom slovenčinové a vlastivedné. Takéto bolo aj poradie obľúbenosti predmetov, keď som učila. Prvouku alebo prírodovedu som počas mojej praxe neučila, ale pri príprave offlinov si rada pozerám hry aj k týmto predmetom. Niekedy sa aj niečo zaujímavé dozviem.
Táňa sa kolegom učiteľom pravidelne prihovára na metodických online seminároch, kde predstavuje novinky z prostredia aitec offline.
Aktívne sa podieľaš aj na príprave seminárov, ktoré vydavateľstvo usporadúva ako bezplatnú metodickú podporu pre učiteľov. Pravidelne sa hlásiš z offlinovej kuchyne, aby si predstavila novinky a rôzne vychytávky z prostredia digitálnej podpory. Na čo sa môžu účastníci tešiť najbližšie?
Pre tento školský rok sme priniesli praktickú novinku pre offliny k matematike a k slovenskému jazyku – Rozcvičky. Pedagóg si môže vybrať z rôznych oborov v jednotlivých ročníkoch a pripraviť si tlačiteľné prílohy na krátke opakovanie. V matematike sú k dispozícii príklady na násobenie a delenie a na písomné počítanie v rôznych oboroch. Pre slovenský jazyk sú pre 2. – 4. ročník doplňovačky pre rôzne pravopisné javy. Počas najbližšieho semináru z matematiky s názvom Jednotky dĺžky a ich premena si ukážeme konkrétne hry a ich nastavenia.
Okrem toho, že v AITEC-u vznikajú produkty, ktoré uľahčujú výučbu v škole, pomocná ruka je vystretá aj smerom k rodičom. Ktoré digitálne produkty slúžia na domácu prípravu žiakov?
Na domácu prípravu žiakov sú výbornými pomocníkmi produkty HOME. V každom ročníku je to kombinácia matematiky od autorov M. Belic a J. Striežovská s titulmi našich autorských kolektívov pre jazyk slovenský. Dieťa má k dispozícii listovanie titulom s hrami priradenými k jednotlivým stranám. Ak si chce precvičiť učivo, stačí mu otvoriť si stranu v pracovnom zošite a vybrať si hru, prípadne si vo vzorových riešeniach overiť svoje riešenie.
Stretnutie s medveďom v Kanade
Aké novinky plánuje vydavateľstvo priniesť v najbližších rokoch? (Napr. kam sa plánujeme posúvať v oblasti digitálu?)
Veľkou výzvou pre offliny boli verzie NA STIAHNUTIE – toto už máme úspešne za sebou a teraz sa zamýšľame nad tým, ako užívateľom čo najviac technicky zjednodušiť používanie offlinov – od inštalácie až po samotné používanie. No a, samozrejme, každoročne vymyslieť zaujímavé aktualizácie.
Čo ťa na tvojej práci najviac baví?
Baví ma všetko, čo robím. Pre mňa je veľmi dôležitá pozitívna spätná väzba od tých, ktorým výsledky práce nášho oddelenia (semináre a offliny) majú pomáhať – od učiteľov.