Používateľské nástroje

VyhľadávanieSemináre (opäť) v znamení tvorivosti účastníkov

Dátum uverejnenia: 18.5.2023

Semináre (opäť) v znamení tvorivosti účastníkov

Naše semináre sú nielen nabité informáciami a námetmi na vyučovanie, ale v ich závere čakajú účastníkov aj zábavné úlohy s možnosťou výhry. ĎAKUJEME, že sa do nich zapájate.

Na našom aprílovom online seminári Krok za krokom s Jotou a Ypsom predstavili autorky novú sériu pracovných učebníc Slovenský jazyk pre druhákov LITE. Okrem metodického spracovania ste na seminári spoznali aj sprievodné postavičky Jotu a Ypsa a tiež viaceré námety na prácu s obrázkovým slovníkom, ktorý je súčasťou pracovnej učebnice. Aktivitu spojenú práve so slovníkom ste si mohli vyskúšať aj v závere seminára. Vašou úlohou bolo vytvoriť príbeh zo slov, ktoré sa nachádzajú v riadku obrázkového slovníka.

Zo zdanlivo nesúvisiacich slov ste vyčarili množstvo vtipných príbehov a niektoré sa dokonca rýmovali. Vybrať len tri NAJ nebolo vôbec ľahké.

Nakoniec sme sa rozhodli oceniť príbehy, ktoré nám do chatu poslali Jana Ž., Viera K. a Marta K. Víťazkám srdečne gratulujeme a posielame titul Diktáty pre 1. a 2. ročník ZŠ a 3x aitec offline na školský rok 2023/2024 podľa vlastného výberu.

Prečítajte si aj ďalšie originálne príbehy.

Silný junák vypil za vedro žinčice. Narástlo mu brucho veľké ako dyňa. Zo stromu sa na neho zadíval lykožrút, ktorý si pochrumkával na kôre stromov. Chrumkanie mu pripomínalo krásnu hudbu a preto mu navrhol, aby sa s ním vybral za dirigentom a vytvorili spolu novú hudobnú skladbu: Zvuky lesa...

Monika A.

Junák s plným vedrom vody sa vybral na veľkú noc šibať, ale zabudol sa naučiť nejakú veľkonočnú pieseň. Práve dojedol na lavičke v parku dyňu. Malí dirigenti lykožrúty z veľkého duba pobrali jeho popadané semienka a znotovali básničku pred ním na chodníku. Od radosti vyskočil a bežal zo spevom na perách šibať ďalej. :)

Jana B.

Junák vyšiel na pole, najedol sa do vôle... melónov a iných dobrôt... Teraz v bruchu, ejha juchu dirigent mu vyhráva... To vám bola zábava! Tak vzal vedro, už to bolo jedno... Len lykožrút v lese zostal svedkom toho až doposiaľ....

Katarína S.

Dirigent je junák zdatný,

kúpil dyne z našej farmy.

Vedro sa mu málilo, do nedele stačilo.

Lykom vedro obalil, s lykožrútom čas trávil.

Zuzana H.

 

Témou seminára Čítam s radosťou – aktívna práca s rôznymi druhmi textov vo 4. ročníku, ktorý sa konal začiatkom mája, bola podpora čítania s porozumením. Na seminári ste spoznali modernú a tvorivú sériu titulov na čítanie vo 4. ročníku (Čítanka pre štvrtákov, doplnkový zošit Pisár Brada a čitateľský denník Zita Rýmová). Ponúkajú širokú škálu rôznorodej kvalitnej detskej literatúry, kladú dôraz na rozvoj čitateľskej gramotnosti, podporu písania a vlastnej tvorby žiakov.

Autorky novej čítanky, ktoré boli zároveň aj lektorkami seminára, vybrali aj záverečnú súťažnú aktivitu. Vychádzali z úlohy, ktorá sa nachádza v doplnkovom zošite na rozvoj tvorivého písania Pisár Brada. Výhra, ktorú ste mohli získať bola opäť veľmi motivačná – čitateľské denníky Kamil Knihomil a Zita Rýmová pre celú triedu. A aké bolo zadanie úlohy? Vytvoriť najdlhšiu slovnú reťaz na tému čítanie/čítanka tak, aby nasledujúce slovo začínalo na posledné písmeno predchádzajúceho slova.

Do chatu nám prišlo množstvo odpovedí. O víťazstve rozhodla nielen dĺžka slovnej reťaze, ale najmä to, či slová súviseli so zadanou témou. Tentokrát posielame čitateľské denníky Anne K., Jane L. a Marte Š.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa do našej súťaže zapojili. Všetky slovené reťaze boli veľmi vydarené a jedinečné, vyberáme aspoň niektoré.

čítanka – autor – rým – motivovať – ťažkosti – ilustrátor – redaktor – reprodukovanie – esej – Janovic – citát – trochej – jamb – básnik – kniha – aktivita – anekdota – apostrof – Figuli – inotaj – jednotkár – rozprávač – časopis – slovník – Knihomil

Renáta Š.

čítanka – akrostich – chápať – ťahúni – informácie – efekt – text – trpaslík – knižnica – autor – redaktor – rým – metakognícia – aktívnu – umelec – cit – tvorba – angažmán – nácvik – knižnica – afekt – tvoriť – ťahák – kompilát – tvorba – autor – rozprávka – aktivita – aitec – cieľ – ľúbozvučnosť

Danka S.

čítanka – autor – realita – anafora – aktivita – abeceda – aplikovať – ťažko – odstavec – citát – titulok – klasik – kapitola – akrostich – charakteristika – atraktivita – anekdota – akcia – atrament – tvorivosť – ťahák – Komenský

Lucia Č.

čítanka – autor – rým – motivácia – akcia – atrament – téma – anafora – abeceda – aktivita – Adam – mýtus – scéna – anketa – analfabet – tvorenie – estetika – abstrakt – talent – tvor – rébus – smile – editor – reťazec – cit – tempo – očarenie – eufória – atmosféra – anketa – adaptácia – Aladin – nádhera – aplikovať – ťuk – kúzlo – odpoveď – ďakujem – milujem – ma – aitec

Stanislava K.

Na našom poslednom seminári v rámci jarnej série (Rozvoj čítania s porozumením na hodinách slovenského jazyka vo 4. ročníku) sme sa zamerali na to, ako môžu motivačné texty a ilustrácie v pracovnej učebnici rozvíjať u žiakov čitateľskú gramotnosť. Lektorky ponúkli aj niekoľko námetov na tvorivé aktivity, ktoré rozvoj čítania s porozumením ešte viac podporia. Jedna z aktivít – obrázkový slovník – zohrala svoju úlohu aj v záverečnej súťaži.

Tentokrát bola rozhodujúca dobrá pamäť. Zo všetkých správnych odpovedí, ktoré splnili zadanie (napísať čo najviac slov z obrázkového slovníka a tri z nich popísať opisným spôsobom) sme vylosovali tri výherkyne. Šťastie sa usmialo na Mariannu O., Martinu S.Dagmar O., ktoré získavajú titul Diktáty pre 3. a 4. ročník ZŠ a 3x aitec offline na šk. rok 2023/2024 podľa vlastného výberu.

Ich odpovede si môžete prečítať nižšie:

Marianna O.: mrož, medveď, myš, ježko, loď, nôž, zajac, med, búdka, kvet, ryby, breza, lev, ovca, včely, vtáci  (zviera, ktoré má  dlhé zuby; zviera, ktoré má huňatý kožuch; kráľ zvierat...)

Martina S.: Je to zviera s pichliačmi. Má rád sladký med a mrmle si. Je to kráľ zvierat. Je malá a sivá, má rada syr. Krájame ním. Pláva na vode a má plachty. Má vlnu a robí bé. Som usilovná ako... Mám šupiny a plávam vo vode... Som z dreva a vtáky si vo mne nájdu semienka...

Dagmar O.: mrož; medveď, je to cicavec a má na sebe pichliače = ježko; nôž; pod lesom si skacká a dlhé uši má = zajac; búdka pre vtáčika; ryby; zviera s veľkou hrivou = kráľ zvierat = lev; ovečka; pracujú usilovne ako = včielky; strom s bielou kôrou, vieme o ňom aj básničku = breza

 

Všetkým výhercom srdečne blahoželáme a tešíme sa na ďalšie výzvy na seminároch, ktoré štartujeme na jeseň 2023.


SORUDAN Solutions, s.r.o.

PrihlásenieZabudnuté heslo

Nemáte vytvorené zákaznícke konto? Zaregistrujte sa.