Používateľské nástroje

VyhľadávanieUčíme sa o prírode: Liečivé bylinky na hodinách prírodovedy aj matematiky

Dátum uverejnenia: 20.6.2022

Učíme sa o prírode: Liečivé bylinky na hodinách prírodovedy aj matematiky

Príroda je úžasný učiteľ a veľa nás toho dokáže naučiť už v detskom veku. Práve teraz je najlepšie obdobie na zber viacerých liečivých bylín. Poznáte ich účinky? Zoznámte s nimi zaujímavým spôsobom aj svojich žiakov.

Materina dúška, medovka, repík, nechtík či lipa. Tieto a mnohé ďalšie bylinky sú magnetom pre zmysly. V čase svojho rozkvetu sú pastvou pre oči a intenzívne pôsobia i na čuchové bunky. Ich sila je však ukrytá aj inde. O priaznivých účinkoch bylín na ľudský organizmus sa učia už žiaci na základných školách. Liečivé rastliny sa ako téma objavujú v prírodovede pre tretiakov, no zoznamovať s nimi deti môžete naprieč celým prvým stupňom základnej školy.


Podľa vzdelávacieho štandardu by žiak na konci 3. ročníka mal vedieť, že mnohé rastliny obsahujú látky, ktoré pomáhajú liečiť zranenia a ochorenia. Foto: aa, Prírodoveda pre tretiakov, s. 62

Rastlinky spoznávame od najútlejšieho detstva a v škole si informácie o nich postupne prehlbujeme. Záver školského roka je ideálnym obdobím nielen na opakovanie učiva, ale aj na rôzne výlety do prírody a na hrové aktivity. Jednu takú si môžete vyskúšať spolu s nami. Je ideálna pre žiakov 3. ročníka ZŠ, ktorí sa výborne zabavia a zároveň si zopakujú matematické aj prírodovedné učivo. V rôznych obmenách ju však môžete pripraviť aj pre mladších či starších školákov. 


Bylinková aktivita pre tretiakov


Ktoré bylinky sú liečivé a aký majú význam pre človeka? Ako ich možno využiť? Koľko ingrediencií potrebujete na uvarenie bylinkového čaju? Tieto a mnohé ďalšie otázky si môžete so žiakmi zodpovedať v rámci našej zábavnej aktivity.

Hra je založená na skupinovej práci detí, ktoré navzájom riešia zadania, radia sa a pomáhajú si. Každá skupina dostane hraciu kartu a indície. Tie ich nasmerujú na miesta, kde sú vopred ukryté kartičky s matematickými úlohami. Výsledky jednotlivých bylinkových príkladov si zapisujú, aby v závere zistili, ktorá skupina pracovala najusilovnejšie. Ukážka hracej karty a indícií. Foto: aa


Pravidlá hry, ako aj hraciu kartu nájdete v priloženom linku:
https://www.aitec.sk/assetsd/files/hra-liecive-bylinky_1157_sk.pdf 

 


Opis celej hry, ako aj ďalšie zábavné aktivity pre žiakov prezentovali autorky učebníc PaedDr. Renáta Titková a Mgr. Dagmar Moravčíková na našom seminári Učíme (sa) vybrané slová... nielen na hodinách slovenského jazyka. Záznam si môžete opakovane pozrieť prostredníctvom YouTube kanála vydavateľstva. 

 

Bylinkovú aktivitu nájdete od 52:17 minúty. 

 


SORUDAN Solutions, s.r.o.

PrihlásenieZabudnuté heslo

Nemáte vytvorené zákaznícke konto? Zaregistrujte sa.