Používateľské nástroje

Vyhľadávanie



Prvý polrok končí. Ako motivovať žiakov hodnotením?

Dátum uverejnenia: 27.1.2022

Prvý polrok končí. Ako motivovať žiakov hodnotením?

Prvá polovica školského roka sa chýli ku koncu a väčšinu žiakov čakajú polročné hodnotenia. Ako k nim pristupovať, aby deti nezanevreli na školu, ale naopak, boli motivované k ďalším pokrokom?

 

Hodnotenie vedomostí a zručností žiakov je neoddeliteľnou súčasťou vyučovacieho procesu. Poskytuje dôležitú spätnú väzbu ako pre deti a ich rodičov, tak i pre samotných učiteľov. V slovenskom školstve je zaužívané, že žiaci sú v priebehu roka súhrnne hodnotení dvakrát. Informácia o zdaroch či nezdaroch školákov na vyučovaní má podobu vysvedčenia, resp. výpisu hodnotenia.  

 

Foto: Shutterstock

 

Vysvedčenia kedysi a dnes

 

O tom, že na školách dochádzalo k určitej forme klasifikácie, máme poznatky už zo 16. storočia. História vysvedčení ako ich poznáme dnes, sa však v našich končinách začala písať v čase panovania Márie Terézie, ktorá v roku 1777 zaviedla na území Uhorska povinnú školskú dochádzku. Do tohto obdobia spadajú i počiatky písomných vysvedčení.

 

Aj v súčasnosti dostávajú deti písomné hodnotenia, ktoré by mali byť akýmsi odzrkadlením ich snáh na vyučovaní. Posudzuje sa pritom nielen práca školákov na jednotlivých predmetoch, ale aj ich celkové správanie. Zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní hovorí o tom, že žiakov základných škôl možno hodnotiť viacerými spôsobmi, či už v priebehu školského roka, alebo súhrnne. Často sa využíva klasifikácia, teda klasické známkovanie v rámci škály 1 – 5. Učitelia však môžu zvoliť aj slovné hodnotenie alebo kombináciu oboch spôsobov. 

 

Kým na konci školského roka si deti odnášajú domov oficiálne vysvedčenia, na polroku je to výpis hodnotenia. Tento systém je u nás zavedený od šk. roku 2011/2012. V posledných rokoch na populárnosti získava aj vysvedčenie na hodnotenie slovným komentárom.  

 

Na čo slúži hodnotenie

 

Hodnotenie je neoddeliteľnou súčasťou každej ľudskej činnosti a aj v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu má svoje opodstatnenie. Významom hodnotenia, jeho formami a kritériami sa zaoberá aj publikácia Hodnocení žáků od autorov Z. Kollářa a R. Pikulovej. S odvolaním sa na Ch. Kyriacoua vymenúvajú úlohy, ktoré školské hodnotenie v sebe nesie:

  • je to spätná väzba pre učiteľa, poukazuje na jeho prácu a naplnenie cieľov;
  • je to spätná väzba pre žiaka o jeho výkone, pokrokoch i nedostatkoch;
  • poskytuje žiakovi motiváciu;
  • slúži ako podklad na vedenie záznamov o žiakovi (možnosť odsledovať vývoj prospechu, progres...);
  • je dokladom o aktuálnej úrovni vedomostí žiaka;
  • poskytuje celkové informácie o tom, ako úspešne prebieha výučba a aké sú jej výsledky.

 

Foto: Stutterstock

Hodnotenie môže prebiehať rozličnými formami. V súčasnej dobe sa vedú mnohé polemiky o tom, či je známkovanie tou najsprávnejšou cestou a akým spôsobom žiakov hodnotiť. Do popredia sa čoraz viac dostáva aj slovné hodnotenie, ktoré umožňuje podať spätnú väzbu v širšom kontexte. Aby však malo efekt, nemalo by skĺznuť iba do akéhosi prerozprávania známky.


Ako efektívne slovne hodnotiť

 

Slovné hodnotenie možno podávať ústne alebo ho pripraviť v podobe rozvinutej písomnej informácie. Pedagógovia ho môžu poskytovať svojim zverencom pravidelne, počas celého školského roka, ale ak je v písomnej forme pripojené napríklad k vysvedčeniu, jeho váha ešte stúpa. Podľa Z. Kollářa a R. Pikulovej by mal učiteľ pri hodnotení žiakov dodržiavať niekoľko základných zásad:

  1. uprednostňovať pozitívne hodnotenie;
  2. neúspech žiaka vnímať ako určitú formu poznania;
  3. nikdy nezosmiešňovať výkon žiaka, vyvarovať sa irónie či sarkazmu;
  4. neporovnávať žiaka s ostatnými spolužiakmi;
  5. používať popisný jazyk, jasné a zrozumiteľné formulácie;
  6. nepoužívať manipulatívne formulácie, „nálepkovanie“ a pod.


NÁŠ TIP

 

Je prirodzené, že deti sa obávajú, že sklamú dospelých. Pre mnohé z nich môže preto čas záverečných hodnotení spôsobovať stres. Učiteľ dokáže tieto negatívne pocity v dieťati usmerniť, ak volí láskavý prístup. Rozprávajte sa so žiakmi o ich hodnotení vopred a pripravte ich na to, čo ich čaká na vysvedčení. Dokážete tak predísť prípadným pocitom zlyhania a zahanbenia, ktoré môžu neskôr viesť k strate záujmu o učenie.

 

Výhody slovného hodnotenia

 

Samozrejme, rozvinuté slovné hodnotenie je práca navyše. Ak sa však preň rozhodnete, určite padne na úrodnú pôdu. Nikto na škole totiž nepozná vašich žiakov lepšie ako vy. Formu, akú si zvolíte, je na vás. Populárne sú, napríklad sprievodné kartičky, na ktoré možno napísať každému žiakovi váš pohľad na jeho cestu školským (pol)rokom. Aký má takéto slovné hodnotenie význam?

  • Žiaka nestresuje, naopak, dokáže ho výrazne povzbudiť.
  • V budúcnosti dokáže nasmerovať žiaka k dosiahnutiu lepších výsledkov.
  • Znižuje riziko diskriminácie slabších žiakov.
  • Rešpektuje individualitu žiaka.
  • Napomáha rozvoju vnútornej motivácie žiaka.

 

Ako pripraviť slovné hodnotenie

 

Na to, aby ste slovne ohodnotili svojich žiakov na polroku, nemusíte písať rozsiahle eseje. Stačí, ak dodržíte základné pravidlá. Hodnotenie by malo byť adresné, prihovárajte sa preto vždy konkrétnemu dieťaťu. Vyzdvihnite jeho pozitíva a silné stránky – nezabúdajte, že vždy je možné nájsť niečo, za čo možno žiaka oceniť. Ak je to žiaduce, spomeňte aj negatíva, ale myslite na to, že kritika musí byť konštruktívna. Hodnotenie nikdy nesmie byť zosmiešňujúce či ponižujúce. Vyjadrite svoju vieru v schopnosti žiaka, buďte optimistickí. Odporúčania, ako postupovať pri príprave slovného hodnotenia, rozsiahlejšie popísali aj Z. Kollář a R. Pikulová v publikácii Hodnocení žáků.

 

Poskytovanie zmysluplnej spätnej väzby je nesmierne dôležité. Ak sa totiž robí správne, upevňuje interakciu medzi učiteľom a žiakom, zároveň motivuje a podporuje napredovanie dieťaťa. Je pravdepodobné, že žiak v škole tvrdo pracoval a ak aj nemá žiarivé vysvedčenie, povzbudenie môže pozitívne ovplyvniť jeho ďalší progres.

 

Autor: Michaela Domanová


SORUDAN Solutions, s.r.o.

Prihlásenie



Zabudnuté heslo

Nemáte vytvorené zákaznícke konto? Zaregistrujte sa.