Používateľské nástroje

VyhľadávanieAko inšpirovať deti k čítaniu cez letné prázdniny

Dátum uverejnenia: 8.8.2021

Ako inšpirovať deti k čítaniu cez letné prázdniny

Prázdniny sa nám prehupli do druhej polovice a mnohí z vás určite hľadáte inšpiráciu, ako deti zabaviť a nasmerovať k novým podnetom, ktoré sa dajú nenútene prepojiť so vzdelávaním. Ponúkame vám niekoľko nápadov na aktivity, ktoré vám pomôžu motivovať deti k čítaniu.

 

Precvičovanie čítania nahlas

Ak máte domáceho miláčika, môžete požiadať dieťa, aby mu čítalo nahlas svoju obľúbenú knihu. Náš Kamil Knihomil z čitateľského denníka pre 3. ročník s tým má bohaté skúsenosti. Jeho obľúbený kocúr rád počúva, keď mu Kamil číta a spokojne si pri tom pradie. Ak nemáte domáceho miláčika, môžete použiť obľúbenú hračku alebo sa s dieťaťom pri čítaní striedajte.

 

Prestávky ako aktívny oddych

Na čítanie si vyberte pokojné a pohodlné miesto, kde sa dieťa dokáže dobre sústrediť. Dbajte na to, aby malo dostatočný čas na oddych a dávajte mu prestávky primerané jeho veku a čitateľským schopnostiam. Prestávky môžete využiť aj na aktívny oddych. Možno vás inšpiruje Kamil Knihomil so svojim kocúrom, ktorí radi spolu cvičia cvik mačací chrbát.

Diskusia o knihe

Po tom ako dočítate kapitolu alebo celú knihu, sa porozprávajte s dieťaťom o deji a postavách. Opýtajte sa ho, či niečo podobné zažilo, alebo by chcelo zažiť, ktorá postava sa mu páči a prečo. Podporte fantáziu a tvorivosť dieťaťa tak, že sa ho spýtate, čo by v príbehu zmenilo, ak by bolo autorom knihy. Nakoniec môže svoj nápad nakresliť alebo namaľovať.

 

Kniha nielen na čítanie

Ak chcete zmeniť aktivitu a predsa zostať pri knihách, môžete ich využiť aj na hru. Dajte deťom za úlohu nájsť najhrubšiu a najtenšiu knihu v knižnici alebo knihu, ktorej názov sa začína na rovnaké písmeno ako ich meno. Knihy treba po ukončení hry upratať a to môže byť vhodná príležitosť na vytriedenie kníh, ktoré už nebudete čítať. Spoločne môžete popremýšľať, komu by ste ich mohli podarovať.

 

V prípade, že máte záujem o ďalšie tipy na zaujímavé aktivity s knihami, objednajte si čitateľský denník Kamil Knihomil v našom internetovom kníhkupectve.


SORUDAN Solutions, s.r.o.

PrihlásenieZabudnuté heslo

Nemáte vytvorené zákaznícke konto? Zaregistrujte sa.