Používateľské nástroje

Vyhľadávanie



Dnes je Svetový deň Braillovho písma. Kedy vznikol a prečo je dôležitý?

Dátum uverejnenia: 4.1.2022

Dnes je Svetový deň Braillovho písma. Kedy vznikol a prečo je dôležitý?

Svetový deň Braillovho písma oslavujeme každý rok 4. januára. Pripomíname si ním Louisa Brailla a jeho výnimočný objav, ktorý vniesol do života miliónov ľudí svetlo.


Zrak je považovaný za jeden z najdôležitejších zmyslov a jeho správne fungovanie má veľký vplyv na kvalitu života. Nanešťastie, poruchy videnia trápia čoraz väčšie percento našej populácie. Či už ide o vrodené chyby, alebo o ťažkosti vystupňované plynutím času, faktom ostáva, že defektami zraku trpia milióny ľudí na celom svete. Nevyhýbajú sa, žiaľ, ani deťom. S cieľom pripomenúť si, že nie každý má to šťastie vidieť svet v celej jeho kráse, vyhlásila Organizácia Spojených národov (OSN) v roku 2018 Svetový deň Braillovho písma.

Hold Louisovi Braillovi 


Svetový deň Braillovho písma oficiálne vznikol za účelom zvyšovania povedomia o význame špeciálneho systému znakov pre nevidiacich a slabozrakých. Prečo sa však každoročne oslavuje práve 4. januára? Tento dátum bol stanovený OSN na počesť Louisa Brailla. Zakladateľ písma, ktoré je dnes celosvetovo akceptované ako univerzálny jazyk pre ľudí so zrakovým postihnutím, sa narodil v rovnaký deň pred 213 rokmi. 

Louis Braille prišiel na svet v roku 1809 vo Francúzsku. Ešte ako malý, iba 10-ročný chlapec, stratil pri nešťastnej nehode zrak. Čas dospievania následne strávil v Kráľovskom inštitúte pre nevidomú mládež vo svojej rodnej krajine. V 15 rokoch života zdokonalil systém tzv. nočného písania Charlesa Barbiera a sformuloval nový systém čítania a písania. Jeho pomôcka založená na vyvýšených bodoch je dodnes známa ako Braillovo písmo.  

 


Braillovo písmo sa postupne začalo akceptovať na celom svete ako hlavná forma písomnej informácie pre nevidiacich. Je nevyhnutnosťou v kontextoch vzdelávania, slobody prejavu a názorov, ako aj sociálneho začlenenia ľudí so zrakovým postihnutím. Vďaka nemu môžu už malí žiaci so zrakovým hendikepom objavovať čaro kníh, čítať a učiť sa. Louis Braille tak vniesol svetlo do života miliónov ľudí po celom svete, nevynímajúc deti.


Ako to funguje?

Braillovo písmo je vlastne hmatovým znázornením abecedných a numerických symbolov, ale aj interpunkcie, hudobných či vedeckých znakov. Využíva na to šesť bodov, ktorých význam možno dešifrovať bruškami prstov. Špeciálne reliéfne písmo pre nevidiacich sa číta pohybom rúk zľava doprava, pozdĺž každého riadku. Dnes je považované za rovnocenné s akýmkoľvek iným typom písma.

 

Braillovo písmo aj v učebniciach

Poškodenie zraku sa, žiaľ, nevyhýba ani najmenším. Aby sa aj nevidiace a slabozraké deti mohli plnohodnotne začleniť do spoločnosti, zoznamujú sa s Braillovým písmom už v útlom veku. V školských laviciach sa stretávajú so špeciálnymi učebnicami, modifikovanými do tohto písma, vďaka čomu dostávajú komplexné informácie rovnako ako ich rovesníci.


 

Prvá učebnica v Braillovom písme vôbec bola na Slovensku vydaná v roku 1948. Od tých čias bolo podobným spôsobom vydaných viacero publikácií, ktoré kopírujú knihy bežne používané na vyučovacích hodinách. Deväť z nich pochádza z dielne vydavateľstva AITEC. Konkrétne ide o tituly:

 

Vybrané tituly možno nájsť aj na webstránke vydavateľstva AITEC. Pre každého, kto ich potrebuje, sú dostupné na objednávku.

 

Autor: Michaela Domanová


SORUDAN Solutions, s.r.o.

Prihlásenie



Zabudnuté heslo

Nemáte vytvorené zákaznícke konto? Zaregistrujte sa.